Novinky

Ako zútulniť Váš domov?

Nezáleží na tom, či sa chcete cítiť útulne a domácky vo veľkých alebo malých priestoroch, v pracovni, obývačke či spálni. V každom príbytku aj miestnosti sa dá vykúzliť taká atmosféra, aby ste sa doň radi vracali. Vaša Realitná Vám poradí ako na to.

Niekedy stačí zmena materiálu, či vhodný výber dekorácií. Na väčšinu zmien pritom ani netreba míňať horibilné sumy, sú skôr otázkou nápaditosti a vynaliezavosti.

Čo je alfou a omegou pri zútulňovaní priestoru? Podľa interiérovej dizajnérky Margaréty Švecovej útulný pocit domova dávajú jednoznačne prírodné materiály – to môže byť napríklad drevo v rôznych podobách, sklo či kameň.

“Dôležitý je tiež správny výber textílií. Dekoračné vankúše z vlnených materiálov, koberec, jemná deka prehodená cez gauč, extra deky v pletenom košíku pri sedačke – to všetko vizuálne zútulní priestor obývačky aj spálne, deky v prípade potreby príjemne zahrejú,” radí Švecová.

 

Univerzálne použiteľným, a pritom pre všetkých dostupným prvkom sú aj sviečky, ktoré môže mať doma úplne každý.

“Slúžia ako dekorácia a aromaterapia v jednom. Obmieňať ich môžete podľa štýlu a nálady a použiť ich môžete všade – na balkóne, na terase, na okenných parapetoch, na stole – okamžite vykúzlite prívetivú a hrejivú atmosféru,” vymenúva odborníčka.

 

Ako na malý a na veľký priestor?

Pri zútulňovaní domova záleží aj na tom, či ide o malometrážny byt s menšími, skromnejšie vyzerajúcimi izbami alebo napríklad bývanie s rozľahlejšími miestnosťami.

“V malých priestroch sa dá pracovať s drobnejšími dekoráciami, jemnými vzormi na tapetách a textíliách a predovšetkým s farbami,” hovorí Margaréta Švecová.

Na steny a podlahu odporúča zvoliť svetlejšie tóny a dôležité je podľa nej menší priestor aj správne osvetliť. Aj to môže dopomôcť k optickému zväčšeniu a presvetleniu.

Nábytok v malých izbách by nemal zahltiť priestor, vyberať by ste teda mali praktické a nie prehnane veľké kúsky, ktoré zaberú príliš veľa miesta. Ak vám chýba miesto na sedenie, Švecová odporúča namiesto veľkého kresla napríklad otoman (sedací nábytok bez operadiel). Ten môže mimochodom poslúžiť aj ako úložný priestor.

Na sedenie je tiež vhodný puf – pletený podsedák, ktorý sa hodí do moderného aj tradičného interiéru. “Ideálne sú také kusy nábytku, ktoré sa dajú rôzne modifikovať a meniť svoj účel. Praktický je tiež mobilný nábytok,” dodáva interiérová dizajnérka.

Trochu inak je to práve vo väčších priestoroch, kde si môžete dovoliť experimentovať s farbami aj nábytkom. “Vo všeobecnosti sa obývacie priestory v súčasnosti zariaďujú hlavne jednoducho a sviežo, aby pôsobili vzdušne a ľahko. Dobrou voľbou sú i solitéry – výrazné kusy nábytku, pokojne i väčších rozmerov, či divokých farieb,” povzbudzuje k interiérovým pokusom Švecová.

Zmixujte vaše srdcové kúsky aj štýl

V minulosti sa bazírovalo najmä na tom, aby priestor nebol príliš prekombinovaný, aby bolo zariadenie štýlovo a farebne jednotné. Dnes je to podľa dizajnérky celkom inak.

“Veľmi populárny je eklektický štýl, teda mix vašich srdcových kúskov rôznych štýlov. Základ môže tvoriť škandinávska strohá pohovka v šedej farbe, doplnená o pletený puf, ktorý evokuje vidiek. Pridajte aj trochu glam prvkov v podobe medených odleskov (napríklad na menšom konferenčnom stolíku, lustri či stolnej lampe) a vankúše môžu hýriť etno vzromi. Cik-cak vzory, bodky, trblietavé nitky a bambuľky – umiernený minimalizmus dokonale oživia,” odporúča.

Miešanie štýlov je teda správny spôsob, ako môže vyznieť originalita majiteľa, no samozrejmosťou by mal byť racionálny výber s určitým citom, aby miestnosti neboli “preplácané” a aby interiér nevytváral dojem až príliš prekombinovaného gýču.

“Vo všeobecnosti platí, že je dobré mať interiér izby zladený do jedneho hlavného, výrazného štýlu, ktorý by bol na prvý pohľad viditeľný. Na druhej strane však menšie experimentovanie ničomu neublíži. V takom prípade by som poradila použiť výrazné doplnky, alebo jeden kus nábytku práve v inom štýle alebo z iného materiálu, či v inej farbe,” radí Švecová.

Ďalšie užitočné prvky

Kvety – mali by byť súčasťou každej domácnosti, zeleň vytvorí príjemnú atmosféru a ak ich zasadíte do zaujímavých a originálnych črepníkov, môže ísť aj o štýlový a výrazný doplnok

Oživte kuchyňu – akýmikoľvek domácimi potrebami, ktoré nesú originálny rukopis a môžu byť stále na očiach – stojany, ozdobné lopáriky, ručne maľované misky, ale napríklad aj atypické nástenné hodiny alebo vkusné dekorácie na stenu

Hojdacie kreslo – pohodlie v obývačke a už na prvý pohľad útulnú atmosféru vyčarí aj tradičné hojdacie kreslo; prehoďte cezeň deku a nechajte ho vyniknúť ako solitér v miestnosti

Závesy – skúste ozvláštniť samotné záclony, alebo prázdne okná trendy závesmi v teplých farbách

Aromatická lampa – spríjemňujúci prvok nemusí byť iba oku viditeľný, ten správny pocit vo vás môže vyvolať aj vôňa z aromalampy alebo vonných sviečok

Originálna knižnica – knihy a predovšetkým knižnica, v ktorej sú uložené, dokážu v miestnosti vždy zaujať a vyniknúť, vyskúšajte napríklad závesné a vtipne tvarované knižnice na stenu, prípadne knižnice vytvorené z veľkých písmen

Svetlo – ozvláštnite si spálňu či obývačku zaujímavo nainštalovanými žiarovkami, respektíve lampou, ktoré môžu visieť zo stropu alebo ich zavesíte na stenu či naukladáte na poličku.

Veríme, že tieto rady Vám dopomôžu zútulniť Vás domov a budete sa tam cítiť príjemnejšie.