Celý svet zasiahla správa o veľmi rýchlom šírení nového vírusu s názvom COVID-19. Žiaľ, táto choroba sa nevyhla ani Slovensku a už teraz registrujeme niekoľko desiatok nakazených ľudí. Vláda preto prijala striktné preventívne opatrenia a poprosila ľudí, aby zostali doma a nikam nevychádzali pokiaľ to nie je nutné.

 

 

Nie je však dôvod na paniku. Je to nová situácia, ktorej musíme čeliť, no i tú môžeme využiť vo svoj prospech. V tomto článku si tak ukážeme, čo môžete robiť doma počas karantény a ako z toho vyťažiť čo najviac.

Zdroj: Free-Photos on Pixabay

Čítajte knihy v byte

Už dlhší dobu si chcete prečítať v byte nejakú dobrú knihu, no doteraz ste si na to nemohli nájsť čas? Urobiť tak môžete počas nasledujúcich dní, kedy budeme zavretí doma. Čas vám rýchlejšie ubehne a nebudete sa nudiť. Každý má pochopiteľne svoj obľúbený žáner, no odporúčame čítať motivačnú literatúru alebo niečo na povzbudenie. Thrillery alebo knihy s katastrofickým koncom vám náladu zrejme nevylepšia.

Pozrite si nejaký film  

To isté, čo sme napísali o knihách, platí i o filmoch. Nehovoríme, že musíte stráviť celý deň pred televízorom, no teraz je ten vhodný čas pozrieť si nejaký dobrý film. Skúste sa prehrabať krabicou starých DVD-ečiek a uvidíte, na čo všetko natrafíte. No a pokiaľ takúto krabicu doma nemáte, filmy si môžete pozrieť aj online na stránkach ako sú bombuj.tv, freefilm.to, film-serial.sk, kukaj.to alebo onlinefilmyzadarmo.sk

Jedlo si objednajte z domu

Mnohí z vás majú obavy, čo budú počas nasledujúcich dní jesť v Prievidzi. Pokiaľ je tá možnosť, je dobré si nakúpiť nejaké potraviny do zásoby. Kupujte najmä trvanlivé potraviny, ktoré vám vydržia i niekoľko týždňov. Reštaurácie sú zatvorené, no stále máte možnosť si jedlo objednať. Táto možnosť je však oveľa drahšia a pokiaľ by ste si mali objednávať jedlo každý deň, pocítila by to i vaša peňaženka.

 Venujte sa svojim koníčkom

Máte nejaký koníček, ktorý sa dá vykonávať priamo doma? Ak áno, tak sa doň s chuťou pustite a ak taký nemáte, máte príležitosť naučiť sa niečo nové. Môže to byť čokoľvek! Modelárstvo, kreslenie, origami, varenie a mnoho ďalších. Výber je len na vás.

⦁ Využite silu internetu a sociálnych sietí 

Doteraz sme tvrdili, že sociálne siete pohlcujú naše životy a radšej by sme mali oveľa viac času tráviť s ľuďmi vonku. Prišla však situácia, kedy je to úplne naopak a tak to využime! Nemôžeme sa síce stretávať, no stále môžeme viesť videohovory, písať si na facebooku, či zdieľať fotky na instagrame.

Internet ponúka veľa možností a nájdete na ňom takmer všetko. Ak nemôžete zájsť do knižnice, nájdete knižky online. Ak potrebujete vybaviť niečo na úradoch, taktiež to môžete urobiť online. Buďme teda vďačný za internet a využime to, že ho máme.

⦁ Vzdelávajte sa 

Študenti nemôžu chodiť do školy a vo firmách sú zrušené všetky školenia. I cez to sa však môžete vzdelávať. Nájdite si niečo, v čom by ste sa chceli zlepšiť a venujte sa tomu. Môže to byť učenie sa cudzieho jazyka, editovanie fotografií, práca s grafikou alebo programovanie. Využite i online kurzy, ktoré nájdete na weboch: khanacademy.org, coursera.org, udacity.com

⦁ Konečne si upracte!

Trápi vás neustály neporiadok na pracovnom stole, v skrini alebo v šuflíkoch? Teraz máte dostatok času si všetko upratať. Nemusíte sa nikam plašiť a keď karanténa skončí, budete radi, že ste tak urobili.

⦁ Najdôležitejšie na záver: NESTRESUJTE! 

A najdôležitejší tip sme si nechali na záver a naša rada znie: NESTRESUJTE! Situácia vo svete je vážna, netreba ju brať na ľahkú váhu, no i cez to môžeme zachovať chladnú hlavu. Aj túto krízu sa nám podarí prekonať a pred nami sú svetlejšie zajtrajšky. Myslite pozitívne a dodržiavajte všetky hygienické opatrenia.