Novinky

Kompletná rekonštrukcia – renovácia nehnuteľnosti

Prečo kompletná rekonštrukcia bytu, či domu?

Okrem toho, že kompletná rekonštrukcia bytu alebo domu si vyžaduje väčšie množstvo finančných prostriedkov, zároveň so sebou prináša hodnoty zrekonštruovaného bytu a teda aj navýšenie kúpnej ceny nehnuteľnosti.  Je to rozhodne návratná investícia.

Keď sa ľudia rozhodnú pre kompletnú rekonštrukciu je potrebné ešte pred samotnou rekonštrukciou vytvoriť si víziu konečného vzhľadu bytu a určiť si predpokladaný rozpočet. Realitná kancelária Vaša Realitná priebežne ponúka dvojizbové aj trojizbové byty po kompletnej renovácii v rámci lokality mesta Prievidza, ale aj Bojnice.

 Rekonštrukcia či renovácia?

Označenie nehnuteľnosti ako kompletne zrekonštruovanej by mala vypovedať o jej aktuálnom skutočnom technickom stave. Na realitnom trhu sa stretávame s pojmami dvoch typov rekonštrukcie, a to čiastočná alebo úplná. Jednoznačné zaradenie do zvolených skupín je dosť problematické. Ako potvrdzuje prof. Ing. Majdúch, CSc. zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave, pri posúdení technického stavu nehnuteľností realitný trh používa nevhodne pojem “rekonštrukcia”, mal by sa používať pojem renovácia, keďže rekonštrukcia znamená vrátenie do pôvodného stavu.

Do úplnej renovácie bytu teda zaraďujeme renováciu stien, podláh, vnútornej inštalácie, jadra, kuchynskej linky, zariadenia kúpeľne, svietidiel, stúpačiek a pri domoch aj vonkajšie úpravy ako zateplenie, nová strecha a pod. O čiastočnej rekonštrukcii hovoríme v prípade, ak boli vykonané len niektoré spomínané úkony.

Kedy je potrebná renovácia nehnuteľnosti?

Rozhodnutie o obnove nehnuteľnosti prichádza aj zo subjektívneho pocitu majiteľa alebo budúceho majiteľa. Potrebu rekonštrukcie – renovácie nehnuteľnosti môžeme roztriediť podľa veku. Do 10 až 15 rokov je nehnuteľnosť udržovaná v pôvodnom stave. Čiastočná obnova je potrebná v čase od 15. až do 20. roku užívania a kompletná obnova po 30. rokoch užívania bytu.

Ak majiteľ nehnuteľnosti uvádza pri jej predaji, že táto je po kompletnej rekonštrukcii resp. renovácii, tak stavba musí mať zmodernizované všetky najnákladnejšie prvky a v najbližších rokoch by nemala vyžadovať nijaké opravy, čiže ani výraznejšie investície. Pri domoch by malo ísť predovšetkým o nový vykurovací systém a inštalácie vody, elektriny a plynu, výmenu okien, dverí, rekonštrukciu alebo výmenu podláh vrátane rekonštrukcie a zateplenia strechy a fasády. Určitou nevýhodou je, že pri kúpe musíte akceptovať vkus pôvodného majiteľa.

Vaša Realitná