Novinky

Oplatí sa kúpiť starý dom?

Aj vy uvažujete o kúpe domu?

V regióne Prievidze je značný záujem o kúpu starších domov, s ich následnou rekonštrukciou.

Kúpe staršieho domu však musí predchádzať odborná expertíza stavu stavby. Tak môžu byt určené možnosti úpravy stavby, či už rozšírenia stavby, prístavba, nadstavba, zmeny vnútornej dispozície. Taktiež je potrebné prihliadať na výber stavebných materiálov a vykurovacieho systému.

Čo všetko treba zvážiť…

Prvoradá musí byť v starom dome výmena inštalácií a rozvodov, aby boli dostatočné z hľadiska vybavenia elektrickými spotrebičmi a taktiež vybudovaniu nových prípojok k inžinierskym sieťam. Pri kúpe starého domu je potrebné zvážiť aj opravu alebo výmenu strešnej krytiny, prípadne vymeniť krov.

Z estetického ale aj ekonomického dôvodu je väčšinou potrebná aj výmena okien, dverí a zateplenie fasády domu.
Ďalšou položkou investícii pri rekonštrukcii starého domu sú moderné stavebné materiály, ktoré sa používajú pri rekonštrukciách a renováciách starých nehnuteľnosti.

V súčasnej dobe sa pri prerábkach domov aj bytov  vo veľkej miere využíva  sadrokartón, ktorý sa vynikajúco hodí na vnútorné obklady stien aj na obloženie obytného podkrovia. Jeho výhodou sú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a nízka hmotnosť.

Dôležitá je aj lokalita

Zvážiť treba aj lokalitu, záleží či hľadáte pokojnejšiu lokalitu, alebo vám nevadí rušnejšie prostredie v blízkosti mesta.

Staršie domy  v Prievidzi a okolí sú zväčša postavené na väčších pozemkoch a bývajú oveľa lacnejšie. Bývať sa dá v niektorých aj hneď a úpravy sa dajú rozvrhnúť na dlhšie obdobie, takže rekonštrukcia finančne nezruinuje ani priemernú domácnosť.  Pri dobrej príprave a kvalitnom projekte prestavby sa môžme dopracovať k peknému bývaniu.

baner