Novinky

Tehlové bytové domy v Prievidzi

V meste Prievidza je dostatok tehlových bytových domov, ktoré skrývajú v sebe pekné, prakticky riešené byty. Tieto lokality sú vyhľadávané nielen mladými rodinami, ale aj staršími ľuďmi, ktorí z rodinných dôvodov riešia zmenu bývania napr. pri predaji rodinného domu.

Tehlový byt je zdravší

Tehlový byt mnohí považujú v prvom rade za zdravší, na rozdiel od paneláku je “adaptabilný” – ľahšie znáša úpravy. Nedochádza k väčším únikom tepla, dôvodom je tzv “dýchanie” muriva, tehla je priepustnejšia než panel. Okrem toho aj staršie bytové domy z tehly máju lepšiu izoláciu medzi bytmi.

Ďalšia zaujímavá vec je, že na tehlových bytoch je aj širšia parapetná doska, čo pri výmene okien za plastové pridáva na lepšom estetickom efekte.

Ďalšie výhody tehlového domu

Z praktického hľadiska sa v tehlovom byte ľahšie robia úpravy, ako búranie, omietanie a podobne. Staršia tehlová bytová architektúra u nás spadá najmä do 50. a 60. rokov, tieto sídliská sú aj viac “zabývané”, zeleň je vyššia, nájdu sa aj sedlové strechy, často majú príjemné urbanistické riešenie. Vo vybudovaných sídliskách je už dostatočná občianska vybavenosť a dopravná dostupnosť.

Výhodou sú hrubé múry – 70 cm, v zime krásne držia teplo, v lete je tu prijemne, bytovku absolútne netreba zatepľovať.

V týchto bytoch je taktiež možné zriadiť vlastné  kúrenie a ohrev vody, v takom prípade je byt samostatnou vykurovacou jednotkou, takže platíte len za odber studenej vody mestu a náklady na bývanie sú tak nižšie.

tehlové bytové domy v Prievidzi  tehlové bytové domy v Prievidzi

Nevýhodou u starších tehlových bytoch môže byť stará elektroinštalácia a rozvody, ktoré je potrebné po rokoch vymeniť, no aj napriek tomu ľudia stále vyhľadávajú a uprednostňujú tieto tehlové byty v Prievidzi.