Novinky

obhliadka nehnuteľnosti

Ako pripraviť nehnuteľnosť na obhliadku v čase korony

V tomto čase, keď sa osobný kontakt obmedzuje na minimum sú fotografie alebo video prehliadka nevyhnutné. Pri predaji nehnuteľnosti je vizuálna príprava priestoru kľúčová.  Ako pripraviť váš byt či dom na fotenie tak, aby urobil ten najlepší dojem?

Úlohou fotografie i videozáznamu je zaujať potenciálneho záujemcu, preto je dôležitá príprava interiéru a exteriéru bytu, domu resp. priesotru. Video a virtuálne obhliadky podporuje aj portál Nehnutelnosti.sk – inzeráty s video obsahom sú pri prehliadaní uprednostňované. Na základe Opatrenia ÚVZ SR v oblasti prevádzky realít, je povolená aj osobná prehliadka nehnuteľnosti, samozrejme za dodržania prísnych hygienických podmienok (rúška, rukavice, odstup, vetranie priestoru).  Pri fotografiách záleží na prvých dojmoch,  záujemcu by mali zaujať natoľko, aby pristúpil k ďalšiemu postupu vo veci kúpy nehnuteľnosti, preto sa oplatí  venovať príprave niekoľko dní.

 

Prvoradé je upratať

Nehnuteľnosť treba dôkladne upratať, pretože už celkový dojem určite pokazí neporiadok. Odstráňte všetky staré a nepotrebné veci, umyte okná, dvere, odstráňte plesne a vodný kameň v dreze, na umývadle a v toalete. Umyte  a odložte riad, vyčistite koberce, zaveste čisté uteráky do kúpeľne. Ak je to potrebné, vymeňte záchodovú dosku za novú. Utrite prach aj na svietidlách a lampách. V detskej izbe upracte hračky a povysávajte v celom interiéri. Postele usteľte, prípadne prehoďte prehoz.

 

Odložte predmety osobného charakteru

Odložte z viditeľných miest osobné fotografie, prípadne suveníry, diplomy, starožitnosti, pohľadnice. Nie je vhodné zaťažovať potencionálnych záujemcov o kúpu nehnuteľnosti vecami, ktoré majú pre vás citovú hodnotu. Pred fotením či filmovaním tiež odložte zubné kefky, holiace potreby a drobné predmety z otvorených poličiek.

Spriechodnite trasy

Bezbariérový prístup je dôležitý aj pre kameramana, aby bol pohyb v priestore plynulý.  Snažte sa odstrániť nepotrebný starý nábytok, čím budú izby vyzerať väčšie a interiér tým získa vzdušnosť. Navyše, lepšie sa predávajú nehnuteľnosti s menším počtom kusov nábytku.

 

Vykonajte potrebné opravy

Vykonaním drobných opráv sa jej hodnota v očiach kupujúceho zvýši. Preverte a vykonajte najmä tieto opravy a údržbu:

  • je dôležité, aby boli čisté steny, premaľujte ich neutrálnou, príjemnou farbou, najlepšie bielou
  • nefunkčné žiarovky vo svietidlách vymeňte.  Tmavé kúty v miestnostiach presvetlite
  • ak je to potrebné, opravte podlahy, prebrúste a nalakujte parkety
  • opravte prípadne vady rozvodov, kvapkajúce radiátory, kúrenie a vodovodné kohútiky
  • opravte prasknuté alebo rozbité okná, alebo zatekajúcu strechu

 

 Upravte balkón v byte a okolie domu

  • v bytoch nezabudnite na úpravu a poriadok na balkóne a pivnice,
  • ak predávate dom, upravte aj okolie domu, aby zaujal aj zvonku,
  • ostrihajte kríky a stromy, pokoste trávnik, očistite chodníky, prípadne fasádu a žľaby

Keď budete plánovať predaj nehnuteľnosti odporúčame osloviť skúseného realitného makléra, ktorý vám zabezpečí fotografie, v dobe epidémie koronavírusu, tým získate veľký náskok pred obyčajnými fotografiami.

“TIP: Ak chcete naozaj fotografie, ktoré zaujmú potenciálnych nových majiteľov na prvý pohľad, zvážte použite dronu. Budete mať zábery z vtáčej perspektívy, ktorými budete medzi inými inzerátmi vynikať.”