Novinky

Minulý rok objem úverov na bývanie a rozvoj bývania sa priblížil k 37 mld. €

 

Na základe minuloročného vývoja objemu úverov na bývanie všetko nasvedčovalo tomu, že mesačný objem do konca roka 2021 prekoná hranicu 37 mld. €. To sa nakoniec splniť nepodarilo napriek tomu, že k dosiahnutiu nového maxima chýbalo iba pár miliónov. Prečítajte si trochu viac s Vašou Realitnou.

 

Napriek nepokoreniu očakávanej hranice 37 mld. € bol rok 2021 ďalším rekordne úspešným rokom. Potvrdzuje to priebežný vývoj objemu úverov na bývanie počas celých 12 mesiacov minulého roka. Ten už tradične monitoruje Národná banka Slovenska (NBS), ktorá nedávno zverejnila čísla uzatvárajúce rok 2021. Tie priniesli ďalší vysoký rast, vďaka ktorému sa tento objem priblížil k spomínanej 37-miliardovej hranici.

Mesačný nárast dosiahol necelých 400 mil. €

 

Objem úverov na bývanie sa v priebehu jednotlivých mesiacov zvyšoval rôznym tempom. To decembrové patrilo medzi najrýchlejšie v roku. Objem úverov vzrástol o necelých 400 mil. €, vďaka čomu sa vyšplhal na konečných 36,968 mld. €. Vďaka nemu bol decembrový mesačný rast na úrovni skoro 400 mil. € celkovo druhým najvyšším mesačným rastom v roku.

Objem úverov zo stavebných sporiteľní klesá

 

Kým celkový objem úverov na bývanie rýchlo stúpa, úvery zo stavebných sporiteľní sú ďalej v tieni hypoték. Nárast nezaznamenali ani v závere predošlého roka, takže marec a jún ostali jedinými mesiacmi v roku 2021, kedy sa objem týchto úverov zvýšil. V decembri 2021 sa ich objem prepadol na úroveň 2,323 mld. €, čo bolo najmenej v roku.

Zdroj: internet