Novinky

Je pre vás lepší dom alebo byt? Rozhoduje viacero faktorov

Stojíte pred sťahovaním a nie ste si istí, či by ste sa radšej presťahovali do domu alebo do bytu? Rozhodnutie to nemusí byť ľahké, a preto je dobré vedieť, aké výhody a nevýhody na vás čakajú.

Dôležitý je výber lokality

Kúpiť si nehnuteľnosť dnes nie je celkom lacná záležitosť. Pripraviť si musíte riadny balík peňazí a mnoho Slovákov si berie hypotéku, aby mohli bývať vo vlastnom.

Ak u vás rozhodujú financie, byt vás vyjde o niečo lacnejšie. Pri výbere lokality myslite aj na to, čo sa v blízkosti bytu alebo domu nachádza. Obchody, školy a škôlky, nemocnica, úrady, mestská hromadná doprava a infraštruktúra môžu zohrať významnú úlohu pri vašom rozhodovaní. Obyčajne platí, že hľadanie nového bytu trvá kratšie ako nového domu.

V byte je všetko jednoduchšie

V meste Prievidza môžete nájsť plno zaujímavých nehnuteľností. Prečo je život v byte o niečo jednoduchší? Dalo by sa povedať, že svoj čas venujete len svojmu bytu a podľa dohody s ostatnými nájomníkmi raz za dohodnutú dobu upracete vestibul a schodisko, prípadne iný priestor.

Každý problém, ktorý sa v byte objaví, vám pomôže vyriešiť domovník a máte tak viac času pre svoju rodinu a svoje hobby. Každú bytovku môže čakať nejaká väčšia zmena ako zatepľovanie, výmena okien, oprava strechy alebo kúrenia.

Dobrou správou je, že sa na to skladajú všetci nájomníci a nemusíte zháňať firmu alebo majstrov. Treba sa však pripraviť na to, že stratíte časť súkromia, pretože zo susedných bytov budete počuť viaceré zvuky. Byty na predaj v Prievidzi sú rôzne veľké a určite nájdete taký, ktorý vyhovuje vašim predstavám.

Dom môže byť viacgeneračný

Po rodinnom dome bežne túžia rodiny s deťmi, ktoré túžia po svojom psíkovi, dopestovanej zelenine a ovocí a malom trávniku, kde sa môžu spoločne hrať. Výhodou rodinného domu je aj to, že si ho jeho majiteľ môže zveľaďovať a meniť.

Kým v byte netreba riešiť, kto vykoná opravy alebo úpravy, v dome je za všetko zodpovedný majiteľ. Čaká ho aj viac práce doma či v záhrade, pretože treba poupratovať a postarať sa o úrodu, trávnik či bazén.

Domy na predaj v Prievidzi majú dvory ideálne na chov psíkov alebo mačiek, pretože budú mať dostatok miesta na voľný pohyb. Oproti bytu je výhodou viac súkromia a priestoru na stretnutia s rodinou či kamarátmi. V rodinných domov tiež môže žiť niekoľko generácií a deti môžu tráviť viac času so starými rodičmi.

Možno už presne viete, kde by ste chceli bývať a možno sa stále neviete rozhodnúť. Najdôležitejšie je, aby ste sa v byte alebo v dome cítili dobre a vedeli by ste si predstaviť svoj život. Nebojte sa zmeny, začnete písať novú kapitolu svojho života.